Biuro Kultury m.st.Warszawy
p.o. Rozwój Inicjatyw Lokalnych
Warszawski Przegląd Filmów Dokumentalnych

Miło nam, że już od dwóch lat możemy serwować warszawiakom najlepsze polskie dokumenty ostatnich lat w ramach Warszawskiego Przeglądu Filmów Dokumentalnych. Film dokumentalny może być odtrutką na obraz świata prezentowany w mediach i takie właśnie filmy chcemy pokazywać. Spectrum tematów podejmowanych w filmach jest szerokie. Ciekawe będą filmy podejmujące problem narkomanii (pełnometrażowy "Spływ" Jana Komasy i "Wolność jest darem Boga" Cezarego Ciszewskiego), w których reżyserzy skupiają się na walce o wyjście z nałogu. Filmy Macieja Adamka, zdobywcy pokaźnego worka nagród festiwali filmowych na całym świecie, pokazują ludzi wykluczonych, ale jednocześnie walczących o swoją godność i normalne życie. Maciej Cuske z właściwym sobie humorem pokaże podróż moskiewską kolejką, znaną z książki Jerofiejewa "Moskwa-Pietuszki" i środowisko polskich ufologów, zaczajonych na kosmitów w Wylatowie. Małgorzata Szumowska pokaże między innymi, jak kultura tradycyjna, czyli mała wioska na Podlasiu, radzi sobie z problemem śmierci i jak tę śmierć oswaja. Adepci Szkoły Wajdy - Francuz Thierry Paladino i Duńczyk Jacob Dammas zaprezentują własne spojrzenie na polską rzeczywistość w pełnych humoru filmach, które już dobyły wiele nagród i wielu fanów.

Tradycyjnie już zapraszamy w środy o 20:00 do kina "Wisła" na Placu Wilsona. Formuła spotkań jest niezmienna: najpierw pokazujemy filmy, zaś po projekcji będzie można porozmawiać z reżyserem i zaproszonymi gośćmi.

PROGRAM PROJEKCJI:

3 października
Młody Dokument - Thierry Paladino "W sklepie", "Na działce", Jacob Dammas "Kredens"
Filmy powstałe podczas kursu dokumentalnego w szkole Wajdy pokazujące w świeży i dowcipny sposób polską rzeczywistość okiem cudzoziemca.

17 października
Jan Komasa "Spływ
Pełnometrażowy dokument młodego reżysera (autora jednej z etiud "Ody do radości") to relacja ze spływu kajakowego młodych narkomanów, podopiecznych "Monaru", dla których kuracja i ta podróż jest w rzeczywistości walką o życie.

31 października
Cezary Ciszewski "Wolność jest darem Boga" + film niespodzianka
Cezary Ciszewski to współtwórca programu "Muzyka łączy pokolenia", propagator hip-hopu w TVP. Z kamerą w ręku filmował m.in. warszawskie subkultury. Postanowił nakręcić film o warszawskich squatersach, ale wkrótce okazało się, że powstanie film o jego własnym upadku i próbie wyzwolenia się z nałogu narkotykowego. Jeden z najbardziej przejmujących polskich filmów ostatnich lat.

14 listopada
Maciej Adamek, "Życie przed Tobą", "W drodze", "I nie opuszczę Cię aż do śmierci"
Jeden z najbardziej utalentowanych i docenianych także zagranicą polskich dokumentalistów, członek Europejskiej Akademii Filmowej. W swoich filmach zajmuje się ludźmi wykluczonymi, którzy jednak marzą o lepszym jutrze i walczą o normalne życie.

28 listopada
Małgorzata Szumowska, "Dokument", "Mój tata Maciek", "A czego tu się bać"
Reżyserka filmów fabularnych ("Ono", "33 sceny z życia") i utalentowana dokumentalistka. "Dokument" pokazuje granice gatunku, "Mój tata Maciek" to wspomnienie przedwcześnie zmarłego ojca reżyserki, także dokumentalisty, "A czego tu się bać" to film o śmierci oswojonej.

12 grudnia
Maciej Cuske, "Na niebie, na ziemi", "Elektryczka"
UWAGA: Wstęp na ostatni film WPFD - "Elektryczkę" za darmo! ("Na niebie na ziemi" bedzie wyświetlany jako pierwszy - wstęp na ten film - 8 pln)
Film "Elektryczka" powstał w ramach projektu Rosja-Polska. Nowe spojrzenie realizowanego przez Eureka Media i Instytut Adama Mickiewicza w ramach Sezonu Rosyjskiego w Polsce - Sezonu Polskiego w Rosji www.eurekamedia.info

Maciej Cuske to absolwent szkoły Wajdy, współtwórca Grupy Filmowej Paladino. "Elektryczka" to film o podróży moskiewską koleją podmiejską znaną z książki "Moskwa-Pietuszki". "Na niebie..." portretuje polskich ufologów, którzy w Wylatowie co roku oczekują na spotkanie kosmitów.

 
Czas: 28 listopada, godz. 20:00
Miejsce: Kino "Wisła" (Plac Wilsona)
Bilety: 8 pln

Małgorzata Szumowska
Dokument, Mój tata Maciek, A czego tu się bać

Małgorzata Szumowska to niewątpliwie jedna z najzdolniejszych młodych reżyserek, która realizuje się z powodzeniem zarówno w fabule (Szczęśliwy człowiek, Ono) jak i dokumencie. Większość jej not biograficznych podaje na pierwszym miejscu, ze jest córką pisarki Doroty Tarakowskiej i reżysera oraz dziennikarza Macieja Szumowskiego. Niewątpliwie ten fakt ma pewne odbicie w jej twórczości (Ono na podstawie książki matki, czy Mój tata Maciek o swoim ojcu), jednak dla nas jako organizatorów przeglądu najważniejsze jest, że będziemy mogli gościć znakomitą, bardzo ciekawą reżyserkę.

O Filmach:

Dokument
Scenariusz i reżyseria: Małgorzata Szumowska
Zdjęcia: Michał Englert
Montaż: Jacek Drosio
Rok produkcji: 2001

Kiedy Małgorzata Szumowska była uczennicą szkoły podstawowej, miała pamiętnik, do którego wpisywali się jej przyjaciele, znajomi, bliscy. Teraz ma kamerę filmową. Postanowiła więc poprosić przyjaciół, by powtórzyli ten dawny wpis w nowej formie - na taśmie. Próby zarejestrowania ich wypowiedzi stają się materiałem, z którego Szumowska tworzy film dokumentalny będący - co paradoksalne - niejako skierowany przeciw dokumentowi. Kasia i Marek, Magda i Kamil, Przemek, Julka i Wojtek, babcia Stefania, Małgosia mówią o miłości, szczęściu, relacjach z bliskimi, marzeniach, zdradzie. Problemy jednak zaczynają się już na początku, kiedy Kasia nie jest w stanie odpowiedzieć na pytanie, dlaczego zdecydowała się wystąpić w tym filmie. Markowi trudno się skupić, nie może wyrazić swoich myśli. Przemek oświadcza, że każdy, kto jest w telewizorze, jest już inną osobą. Otwarcie przyznaje się do nieszczerości. Inni przyznają się do świadomej kreacji. Oddychają z ulgą, kiedy sądzą, że kamera jest już wyłączona, ale i wówczas nie przestają grać. Nie muszą zresztą do niczego się przyznawać. Próby kreowania siebie widać od pierwszych ujęć. Widać to tym wyraźniej, kiedy Szumowska sceny nagrane z przyjaciółmi zestawia z krótkimi migawkami z castingów, których uczestnicy starają się jak najlepiej wypaść przed kamerą. Właściwie jedyną osobą robiąca wrażenie szczerej jest babcia autorki, ale i ona próbuje zadowolić wnuczkę zachowaniami, jakich ta się spodziewa. Ten film przywodzi na myśl dokument Krzysztofa Kieślowskiego Gadające głowy. Podczas jednak gdy reżyser starał się przedstawić zbiorowy portret Polaka i obraz rzeczywistości, w której żył, i zrobił to tak, że ani przez chwilę nie wątpi się w autentyczność osób kolejno przesuwających się przed kamerą, Szumowska osiąga efekt wręcz przeciwny. Pokazuje ograniczenia filmu dokumentalnego, każe zwątpić w to, że w ogóle może on zarejestrować prawdę o ludziach. Źródło: Filmpolski.pl

Mój tata Maciek
Scenariusz i reżyseria: Małgorzata Szumowska
Zdjęcia: Jacek Drosio, Marek Gajczak
Montaż: Jacek Drosio
Rok produkcji: 2005

Film o zmarłym w 2004 roku ojcu reżyserii, jednym z najlepszych polskich dziennikarzy - Macieju Szumowskim.

A czego tu się bać
Reżyseria: Małgorzata Szumowska
Scenariusz: Małgorzata Szumowska
Dokumentacja: Agata Kukulka, Kamila Kus, Karolina Szydełko
Zdjęcia: Jacek Drosio
Montaż: Jacek Drosio

To niezwykły film, opowadający o najzwyklejszym, bowiem najbardziej powszechnym zdarzeniu w życiu każdego człowieka - śmierci. Aby zrobić film o śmierci oswojonej, takiej, która jeszcze nie skryła się za murami szpitali, krematoriów i domów pogrzebowych, reżyserka wybrała się z kamerą do małej mazurskiej wsi. Tam o rytuałach, zwyczajach i wierzeniach dotyczących śmierci opowiadają mieszkańcy, w większości starsi ludzie. Dla nich jest to wydarzenie zwyczajne, wpisane w kolej zycia, opowiadają o nim bez skrępowania, ze swadą i humorem. No bo czego tu się bać? pytają bohaterowie filmu. Piękny film. Zapraszamy


PARTNERZY:


PATRONI MEDIALNI:


DOFINANSOWANE PRZEZ:
Biuro Kultury m.st. Warszawy program Rozwój Inicjatyw Lokalnych